- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #224
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Compressed Height | 2.8 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | 224 |
| Stroke Length [Max] | 4.700 in |
| Force @ Stroke (100 psi) | 2888 lbf @ 1 in, 2125 lbf @ 3 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2888 lbf |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 2125 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 1213 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Weight | 4.9 LB |
| EAN or UPC | 767555002179 |

