- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #131
- Socket Head Aluminum Bead Ring
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Stroke Length [Max] | 2.100 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/2 in |
| No. of Bolts | 6 |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Single |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Air Spring Description | Socket Head Aluminum Bead Ring |
| Force @ 1 in Stroke | 1350 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1350 lbf @ 1 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | 131 |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Weight | 2.4 LB |
| EAN or UPC | 767555001387 |

