- 16 1/2" Maximum Diameter
- 9.7" Stroke Length
- 7.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Compressed Height | 4.7 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 13000 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | 10500 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7200 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6150 lbf @ 1 in, 13000 lbf @ 2 in, 13000 lbf @ 3 in, 10500 lbf @ 6 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet | 3/4 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 10500 lbf |
| Stroke Length [Max] | 7.300 in |
| Convolutions | Triple |
| Force @ 1 in Stroke | 12800 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-3B |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 23.0 LB |

