- 15 1/2" Maximum Diameter
- 10.7" Stroke Length
- 7.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 12500 lbf |
| Style No. | YI-3B |
| Convolutions | Triple |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 12100 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | 10000 lbf |
| Compressed Height | 5 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10000 lbf @ 6 in, 12100 lbf @ 1 in, 12150 lbf @ 2 in, 12500 lbf @ 3 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 10000 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Stroke Length [Max] | 7.900 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8300 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 21.2 LB |

