- 13" Maximum Diameter
- 13.2" Stroke Length
- 4.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 6 in Stroke | 7400 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Style No. | YI-3B |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 10.600 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 11 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 15 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | 5800 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4600 lbf |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 7500 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2900 lbf @ 1 in, 6000 lbf @ 9 in, 7400 lbf @ 6 in, 8800 lbf @ 2 in, 8800 lbf @ 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 8500 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Convolutions | Triple |
| Compressed Height | 4.8 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 15.3 LB |

