- 10.3" Maximum Diameter
- 8.4" Stroke Length
- 3.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4600 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2500 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Spring Description | 1/2-13 Mounting Studs in Upper End Retainer, Blind Taps in Bottom |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3350 lbf @ 6 in, 4100 lbf @ 4 in, 4800 lbf @ 2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 3200 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 4700 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.900 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Style No. | YI-2B |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 4 in Stroke | 3900 lbf |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | 3100 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 8.2 LB |

