- 10.3" Maximum Diameter
- 7" Stroke Length
- 3.8" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2300 lbf @ 6 in, 3700 lbf @ 4 in, 4550 lbf @ 2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4400 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4400 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 3550 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | 2100 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 7.5 LB |

