- 16.7" Maximum Diameter
- 7.9" Stroke Length
- 4.9" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 12700 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | 10950 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 5.400 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 2 in Stroke | 12850 lbf |
| Compressed Height | 3.7 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10950 lbf @ 4 in, 12850 lbf @ 2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Weight | 19.5 LB |

