- 15.1" Maximum Diameter
- 7.8" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | 11100 lbf |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 8400 lbf |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 8400 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 12900 lbf |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 2 in Stroke | 12900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12950 lbf @ 2 in, 11250 lbf @ 4 in, 8400 lbf @ 6 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Weight | 18.5 LB |

