- 13.7" Maximum Diameter
- 10.8" Stroke Length
- 3.6" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 6900 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4500 lbf |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ 2 in Stroke | 8200 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Stroke Length [Max] | 8.400 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 4.3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8200 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 6900 lbf @ 6 in |
| Convolutions | Double |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Weight | 14.0 LB |

