- 13" Maximum Diameter
- 6.9" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 5.300 in |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ 2 in Stroke | 8050 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 8000 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6600 lbf @ 4 in, 8050 lbf @ 2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Style No. | YI-2B |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | 6600 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.4 LB |

