- 4.6" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 4.0" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 2 in Stroke | 900 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Upper End Plate Diameter | 4.1 in |
| Lower End Plate Diameter | 4.1 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 700 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Style No. | YI-1S |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 730 lbf @ 1 in, 730 lbf @ 3 in, 730 lbf @ 5 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4 in |
| Force @ 5 in Stroke | 850 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 1/2 in |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 540 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 900 lbf |
| Weight | 2.6 LB |

