- 14.8" Maximum Diameter
- 12.3" Stroke Length
- 5.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 8500 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3450 lbf @ 12 in, 8950 lbf @ 8 in, 10950 lbf @ 4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 2900 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 10500 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1R |
| End Closure | None |
| Force @ 12 in Stroke | 3000 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Compressed Height | 5.7 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2900 lbf |
| Stroke Length [Max] | 12.300 in |
| Force @ 1 in Stroke | 10550 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 11 in |
| Weight | 22.9 LB |

