- 11" Maximum Diameter
- 2.7" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Stroke Length [Max] | 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4250 lbf @ 1 in, 4250 lbf @ 2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4150 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 2850 lbf |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 6.5 LB |

