- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cavity | C-10-4 |
| Operating Pressure [Min] | 406 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Material | Cartridge only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Sequence Pressure [Max] | 2400 psi |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Sequence Pressure [Min] | 400 psi |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Pressure Setting | 1400 psi |
| Series | PSV10-10 |
| Operation | Direct Acting |
| Model No. | PSV10-10-S-0-24/ |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-24 |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Style | Spool |
| Adjustment Type | Screw |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| No. of Housing Ports | 4 |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Weight | 0.6 LB |

