- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Operating Pressure [Min] | 51 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Style | Spool |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Cracking Pressure [Max] | 200 psi |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pressure Setting | 123 psi |
| Model No. | PRV1 10 S 0 2 |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cavity | C-10-3 |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Body Type | 2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-S-0-2 |
| Series | PRV1-10 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Adjustment Type | Screw |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Weight | 0.54 LB |

