- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Model No. | V10 1P5P 1C20 |
| Port Type | NPT |
| GPM @ Speed | 7.5 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Displacement (in³/rev) | 1 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Port Size | 1 |
| Inlet Port Code | P |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Length | 1 3/4 in |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Configuration | Single |
| Flow @ RPM | 5 gpm @ 1200 rpm |
| Mounting | Flange Mount |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 20 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Flow Rate | 5 gal/min @ 1200 rpm |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Pump Series | V10 |
| Weight | 11.25 LB |

