- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Pump Series | V10 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Design No. | 20 |
| Port Type | NPT |
| Model No. | V10 1P3P 1C20 |
| GPM @ Speed | 4.5 gpm @ 1800 rpm |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Displacement (in³/rev) | 0.6 |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Flow Rate | 3 gal/min @ 1200 rpm |
| Flow @ RPM | 3 gpm @ 1200 rpm |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Configuration | Single |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting | Flange Mount |
| Shaft Length | 1 3/4 in |
| Inlet Port Code | P |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Port Size | 1 |
| Weight | 10.65 LB |

