- V20 Series Vane Pump
- Right Hand (CW)
- 3/4" Shaft, Straight w/Key
- SAE A, 2-Bolt Mounting
- Outlet Port is Inline w/Inlet
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Port Size | 1 1/4 |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting | Flange Mount |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Type | NPT |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Design No. | 11 |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Model No. | V20 1P8P 1C11 |
| Flow @ RPM | 8 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pump Series | V20 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Outlet Port Position | Inline w/Inlet |
| GPM @ Speed | 12 gpm @ 1750 rpm |
| Pressure Port Code | P |
| Inlet Port Code | P |
| Displacement (in³/rev) | 1.62 |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Weight | 17.0 LB |

