- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Configuration | Single |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Port Size | 1 1/4 |
| GPM @ Speed | 16.5 gpm @ 1800 rpm |
| Port Type | NPT |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 11 gal/min @ 1200 rpm |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Design No. | 11 |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Inlet Port Code | P |
| Pump Series | V20 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Mounting | Flange Mount |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Model No. | V20 1P11P 1C11 |
| Weight | 18.0 LB |

