- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE D, 4 Bolt w/6 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Port Location | Side Port |
| Pilot Diameter | 6 in |
| Flow Compensator Setting | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER13JS02AAA0700000EA0A |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Port Type | Flange Ports |
| Spline Description | N/A |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Series | PVM141 |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Shaft Description | SAE D |
| Model No. | PVM141ER13JS02AAA0700000EA0A |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Length | 2 5/8 in |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Mounting Flange | SAE D, 4 Bolt |
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Key | 7/16 in |
| Weight | 145.0 LB |

