- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.86 in 13 Tooth Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Shaft Dia. | 0.86 in |
| Inlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Shaft Details | 13T-16/32 |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Spline Description | 16/32 |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER07CS02AAA2800000AA0A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Model No. | PVM018ER07CS02AAA2800000AA0A |
| Key | N/A |
| Outlet Port | 3/4 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Description | SAE B |
| Port Type | Flange Ports |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Seal Material | Buna-N |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Series | PVM018 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Length | 33 mm |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Shaft Type | 13 Tooth Splined |
| Weight | 33.0 LB |

