- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1.23 in 14 Tooth Splined Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Metal die casters
- Blow molding machines
- Tube forming and bending
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Shaft Dia. | 1.23 in |
| Shaft Length | 48 mm |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Series | PVM098 |
| Port Location | Side Port |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Description | SAE C |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Port Type | Flange Ports |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Type | 14 Tooth Splined |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Shaft Details | 14T-12/24 |
| Spline Description | 12/24 |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Key | N/A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER11GS02AAA07000000A0A |
| Flow Compensator Setting | None |
| Model No. | PVM098ER11GS02AAA07000000A0A |
| Weight | 121.0 LB |

