- PVM063 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 29 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Seal Material | Buna-N |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Description | SAE C |
| Flow @ RPM | 16 gpm @ 1000 rpm, 19 gpm @ 1200 rpm, 24 gpm @ 1500 rpm, 29 gpm @ 1800 rpm |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Type | Flange Ports |
| Paint | Standard Blue Paint |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 57 hp |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Series | PVM063 |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Model No. | PVM063ER09GS02AAA0700000AA0A |
| Key | 5/16 in |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Spline Description | N/A |
| Displacement (in³/rev) | 3.85 |
| Manufacturer Part No. | PVM063ER09GS02AAA0700000AA0A |
| Flow Compensator Setting | None |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Weight | 79.0 LB |

