- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS02AAA0700000AA0A |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Flow Compensator Setting | None |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Description | SAE B |
| Series | PVM045 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | Flange Ports |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Model No. | PVM045ER05CS02AAA0700000AA0A |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Key | 1/4 in |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Spline Description | N/A |
| Weight | 52.0 LB |

