- PVM131 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/2 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 57 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Manufacturer Part No. | PVM131ER10GS02AAE0020000EA0A |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Seal Material | Buna-N |
| GPM @ Speed | 57 gpm @ 1800 rpm |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Model No. | PVM131ER10GS02AAE0020000EA0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Shaft Length | 2.13 in |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 152 hp |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Type | Flange Ports |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Displacement (in³/rev) | 8 |
| Shaft Description | SAE C-C |
| Control Type | Industrial Control |
| Spline Description | N/A |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Flow @ RPM | 31 gpm @ 1000 rpm, 37 gpm @ 1200 rpm, 47 gpm @ 1500 rpm, 57 gpm @ 1800 rpm |
| Key | 3/8 in |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Flow Compensator Setting | 20 Bar |
| Pressure Compensator Setting | None |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Series | PVM131 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Weight | 145.0 LB |

