- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Shaft Description | SAE B |
| Series | PVM045 |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Spline Description | N/A |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS02AAC2820000CA0A |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Key | 1/4 in |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Seal Material | Buna-N |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE B, 2/4 Bolt, 13 Tooth Spline |
| Flow Compensator Setting | 20 Bar |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Model No. | PVM045ER05CS02AAC2820000CA0A |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Plugged Orifice |
| Port Type | Flange Ports |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Weight | 52.0 LB |

