- PVM131 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE D, 4 Bolt w/6 in Pilot
- 57 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Flow @ RPM | 31 gpm @ 1000 rpm, 37 gpm @ 1200 rpm, 47 gpm @ 1500 rpm, 57 gpm @ 1800 rpm |
| Port Type | Flange Ports |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Model No. | PVM131ER13JS02AAA2800000EA0A |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 152 hp |
| Displacement (in³/rev) | 8 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow Compensator Setting | None |
| Manufacturer Part No. | PVM131ER13JS02AAA2800000EA0A |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Description | SAE D |
| Spline Description | N/A |
| Mounting Flange | SAE D, 4 Bolt |
| Port Location | Side Port |
| Key | 7/16 in |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Pilot Diameter | 6 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Length | 2.625 in |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Series | PVM131 |
| Weight | 145.0 LB |

