- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Coil Type Code | F |
| EN Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Code | 2 |
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Electrical Connection | No Connector |
| Manual Override Option Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| AC/DC | AC |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-T-K-M-FW-B-10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Indicator Lights | No |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Electrical Options Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid | Double |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Ports Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Response Type Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Housing Code | W |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

