- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| Outlet Port | 1.3125-12 UN-2B SAE O-Ring |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Flow Compensator Setting | None |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Rotation | Right |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Inlet Port | 1.875-12 UN-2B SAE O-Ring |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Key | 1/4 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Shaft Description | SAE B |
| Model No. | PVM045ER05CS01AAA28000000A0A |
| Port Location | Side |
| Series | PVM045 |
| Mounting Flange | SAE B, 2-Bolt |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS01AAA28000000A0A |
| Shaft Length | 1.61 in |
| Spline Description | N/A |
| Port Type | Tube Ports, SAE Threaded Ports |
| Weight | 64.0 LB |

