- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting, Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Dash Size | -20 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Model No. | SV13-20-C-0-00 |
| Coil Type | B |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Valve Torque into Cavity | 163 to 183 Nm |
| Housing No. | N/A |
| Manual Override | No Manual Override |
| Watt Rating | 29 W |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cavity | C-20-2 |
| Manufacturer Part No. | SV13-20-C-0-00 |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Series | 10 Series |
| Operation | Solenoid Operated |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Cartridge Valve Series | SV13-20-C |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | Cartridge Only |
| Filter Option | None |
| Housing Material | Steel |
| Actuation | Direct Acting, Pilot Operated |
| Coil Series | No Coil |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Size Designation | 20 |
| Body Type | 11 |
| Weight | 1.37 LB |

