- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Housing No. | N/A |
| Coil Series | N/A |
| Filter Option | None |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Body Type | 11 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Series | 10 Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Manufacturer Part No. | SV13-20-O-0-00 |
| Watt Rating | 29 W |
| Coil Type | B |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Housing Material | Steel |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Port Type | Cartridge Only |
| Size Designation | 20 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Valve Torque into Cavity | 163 to 183 Nm |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Model No. | SV13-20-0-0-00 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Manual Override | No Manual Override |
| Cavity | C-20-2 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Valve Material | Cartridge only |
| Dash Size | -20 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cartridge Valve Series | SV13-20-O |
| Weight | 1.37 LB |

