- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 13.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | S Series |
| Port Code | C |
| Port Type | Manifold |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 13.7 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 6 |
| Port Location | Side Port |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 02 |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Splined |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Special Features | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Weight | 29.0 LB |

