- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Port Type | BSPP |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Min] | 953 rpm |
| Shaft Type | Straight |
| Splines | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Code | E |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Mounting Type Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805 in lb |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Output Shaft Code | 24 |
| Weight | 13.0 LB |

