- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Type Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Code | D |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Port Type | Manifold |
| Output Shaft Code | 24 |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Type | Straight |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Flow Rate | 38 lpm |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Series | H Series |
| Weight | 13.0 LB |

