- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805 in lb |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Type Code | A |
| Paint Code | A |
| Case Drain | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Min] | 953 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Code | C |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Seal Material | Buna-N |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Splines | 0 |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | Manifold |
| Weight | 11.5 LB |

