- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Case Drain | None |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Type | Manifold |
| Motor Element | Gerotor |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 495.64 in lb |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flow Rate | 10 gal/min |
| Port Code | C |
| Series | H Series |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Weight | 13.0 LB |

