- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain Code | 2 |
| Port Type | BSPP |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size | 1/2 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | A |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | A |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Code | E |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Weight | 13.0 LB |

