- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Splines | 0 |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | A |
| Case Drain Code | 2 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | 1/2 |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Location | Side Port |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Port Type | BSPP |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Code | E |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features | None |
| Weight | 13.0 LB |

