- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Port Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 243 rpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Size | 1 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Motor Element | Gerotor |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Paint Code | A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2673 in lb |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Splines | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Series | H Series |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Viscocity (SUS) [Max] | 100 |
| Corrosion Resistant | No |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | B |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Weight | 13.0 LB |

