- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Series | H Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Rotation | Reverse Rotation |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | None |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Assembly Code | 1 |
| Case Drain Code | 1 |
| Flow Rate | 11.25 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646 in lb |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Port Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mounting Type Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Weight | 13.0 LB |

