- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Type | NPTF |
| Series | H Series |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Code | B |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | B |
| Case Drain | None |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Output Shaft Code | 08 |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 11.2 LB |

