- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 17.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain | None |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3110 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Corrosion Resistant | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 02 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 17.9 |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Splines | 6 |
| Special Features | None |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Mounting Type Code | B |
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Series | H Series |
| Paint Code | A |
| Port Type | NPTF |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | B |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Weight | 14.0 LB |

