- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 11.29 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Special Features | None |
| Series | H Series |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain | None |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Output Shaft Code | 02 |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2343 in lb |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Type Code | B |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 11.29 |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Code | B |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Min] | 304 rpm |
| Port Size | 1/2 |
| Splines | 6 |
| Port Location | Side Port |
| Port Type | NPTF |
| Weight | 12.8 LB |

