description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Color | Gray |
| Package Type | Reel |
| Hose OD | 0.93 in |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Hose I.D. | 5/8 in |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pounds per Foot | 0.2 lb |
| Hose Length | 500 ft |
| Oil Resistance | High |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Bend Radius | 6 in |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Weight | 0.218 LB |
| EAN or UPC | 37256443558 |

