description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Hose Length | 500 ft |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Hose I.D. | 3/4 in |
| Hose OD | 1.07 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Oil Resistance | High |
| Package Type | Reel |
| Bend Radius | 7 in |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Color | Red |
| Pounds per Foot | 0.26 lb |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Weight | 0.289 LB |
| EAN or UPC | 37256443664 |

