- 2 1/2" Green Water Suction & Discharge Hose
description
- Goodyear's highest selling PVC water suction and discharge hose..Tube is made of olive green PVC, reinforcement is high density white Pliovic® helix.
applications
- General industrial and agricultural applications
- Designed for water suction and discharge service in construction and septic tank cleaning operations
features
- Temperature range from 15 °F to 158 °F
| Hose I.D. | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -15 °F |
| Pressure [Max] | 65 psi |
| Hose OD | 2.85 in |
| Hose Application | Water Suction & Discharge |
| Oil Resistance | N/A |
| Color | Green |
| Bend Radius | 10 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pounds per Foot | 0.87 lb |
| Package Type | Coiled |
| Vacuum Hg | 29 in |
| Hose Length | 100 ft |
| Weight | 0.876 LB |
| EAN or UPC | 37256132650 |

