- Pressure Washer
- Gas Engine
- 12 hp
- 3.5 gal/min
- 4000 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Operating Pressure | 4000 psi |
| Flow Rate | 3.5 gal/min |
| Height | 36 in |
| Fuel Tank Capacity | 1.73 gal |
| Hose Length | 50 ft |
| Mounting | Cart |
| Engine Type | Gas Engine |
| Tip Type | Soap Tip |
| Hose Size | 0.375 in |
| Length | 37 in |
| Product Category | Gas Engine Cold Water Pressure Washer |
| Weight | 180.0 LB |
| EAN or UPC | 95879305929 |

