- Pressure Washer
- Electric Motor
- 7.5 hp
- 4 gal/min
- 3000 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Width | 23 1/2 in |
| Voltage | 230 V |
| Tip Type | Soap Tip |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Flow Rate | 4 gal/min |
| Operating Pressure | 3000 psi |
| Hose Size | 0.375 in |
| Engine Type | Electric Motor |
| Length | 37 in |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Hose Length | 50 ft |
| Height | 36 in |
| Phase | Single Phase |
| Mounting | Cart |
| Amps | 34 A |
| Weight | 265.0 LB |
| EAN or UPC | 95879300108 |

