- Pressure Washer
- Electric Motor
- 3 hp
- 3 gal/min
- 1500 psi
features
- Triplex plunger pump with ceramic plungers and stainless steel valves
Adjustable pressure
Adjustable dual chemical injection with 10' chemical hoses
Heavy duty totally enclosed fan cooled motor (U.S. Manufactured)
Powder coat frame with wand/h
| Phase | Three Phase |
| Operating Pressure | 1500 psi |
| Hose Length | 50 ft |
| Amps | 20 A |
| Length | 23 in |
| Height | 31 in |
| Mounting | Wall Mount |
| Flow Rate | 3 gal/min |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230 V |
| Width | 16 in |
| Cord | 15 ft |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Engine Type | Electric Motor |
| Tip Type | Soap Tip |
| Hose Size | 0.375 in |
| Weight | 165.0 LB |
| EAN or UPC | 95879306490 |

